خانه ای روی تپه، زیبایی های لسکوکلایه را مهمان خانه های ایران کرد

داریوش یاری کارگردان زبر دست تلویزیون و سینمای ایران با به تصویر کشیدن سریال 15 قسمتی خانه ای روی تپه نمایی از زیبایی های  روستای تاریخی و بزرگ لسکوکلایه را به خانه های مردم ایران و حتی خارج از ایران برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لسکوکلایه - بشر امروزی که روزگارانی ویلا نشین بود، دور و اطرافش درخت، جنگل و کوهستان بود و اکنون آپارتمان نشین شده است،  آرزوی دیرینه دارد امکانی به او دست دهد تا از دم دود زندگی شهری و صنعتی بشوید و باری دیگر به طبیعت و ویلا نشینی روی آورد.

خانه هایی که پلان های زیبای فیلم در آن ایفای نقش شد منزل آقایان رحیم حیدری( پدر دانش) و مرحوم محمدصادق شفیعی ثابت( پدر حاج غفور) بود. این دست خانه های چوبی لسکوکلایه متروکه و در حال تخریب شدن است. بچه های روستا بزرگ شده اند، تشکیل خانواده داده اند، برخی ها در پی علم و تحصیل روانه کلانشهر ها شده اند و برخی ها نیز به دلیل عدم وجود اشتغال و امکانات گرمایشی و گاز شهری عطای ماندن در روستا را به لقایش بخشیده و به شهرستان های همجوار نظیر؛ کیاشهر، لاهیجان و آستانه اشرفیه مهاجرت کرده اند.

میراث فرهنگی گیلان دست بکار شود

از آنجایی که این گونه خانه های چوبی در لسکوکلایه به تعداد انگشتان یک دست نمی رسد و نسل امروزی به هیچ وجه زندگی کردن در آن را رضایت نمی دهد، جا دارد سازمان  میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان سریعاً دست بکار شده و با زیر پوشش قرار دادن این خانه ها - که به خوبی زیبایی های آن در این سریال به تصویر کشیده شده است -  نسبت به حفظ آثار و ارزش های تاریخی و فرهنگی که دیگر قابل بازگشت نیستند اقدام اساسی انجام دهد.

این گزارش یک بار دیگر از آقایان داریوش یاری ( کارگردان)، بهروز مفید ( تهیه کننده)،  قاسمعلی فیلم نامه نویس و بازیگران مشهورش همچون: فاطمه گودرزی، مانا پاک سرشت، لاله صبوری، آتیلا پسیانی، مهران رجبی، بیژن امکانیان، امیر نوری، همایون ارشادی، عباس آتش سرو (رسول)، دیگر بازیکنان مهمان و گروه تدارکات و پشتیبان محلی آقایان:  بهرام علی نژاد، سلمان حیدری، عزت بی غم، بهنوش علی نژاد، کاظم دخت، وحید نقدی پور، رامین کنفچیان، طالب تخشا، کاسعلی نظری و دیگر عزیزانی  که زحمت کشیدند و سکانس های مختلفی از طبیعت زیبای لسکوکلایه و مردم خونگرم و مهماندوست آن را در قالب سریالی 15 قسمتی «خانه ای روی تپه» به تصویر کشیدند، تقدیر و تشکر می نماید.
... شاید وقتی دیگر    

/ 2 نظر / 80 بازدید
حمید هرندی

سلام چه می شد که این آقای شفیعی یک بازنشسته که روزگاری همکارش بود را به لسکوکلایه دعوت می کرد تا در دیدن این مکان زیبا سهمی داشته باشد. مخلص اقا هادی

با اجازه جناب مهندس . این نبنده حقیر بعد از مطالعه مطالب پند اموز و حکیمانه جناب اقای مهندس نظرات را می خوانم و اکثرا هم سراغ نظره میریم تا ببینم مخاطب چی فرموده . از همین جا از تک تک مردم لسکو کلایه می خواهم به جناب مهندس عزیز مان در همه جنبه ها ازجمله از تلاشهای شان مثل برنج کار, باغداری, دامداری , ورزشی, تشویق بچه های درس خوان و نخبه ها و هرچه کمکی که به پیشرفت جامعه ما در این روستای با صف مبشه همه مان هم در این راستا وظیفه داریم . اطلاعات را بدهند تا مطالب سایت روز به روز پر بار تر شده و یکی از سایتهای روستای خوب که الحمدالله الان هم هست بشود و الگوی باشیم برای دیگر روستاها , شهرهای کشور در جهت اعتلای و پیشرفت کشور ممنونم